Instytut Biznesu Rodzinnego na czele badań w Polsce

15.04.2024 | Forum Inteligentnego Rozwoju

Partnerstwo Izby gospodarczej

Instytut Biznesu Rodzinnego i jego działania na rzecz firm rodzinnych

Instytut Biznesu Rodzinnego powstały z inicjatywy dr Adrianny Lewandowskiej troszczy się o rozwój polskiej przedsiębiorczości rodzinnej.

Misją instytutu jest wspieranie polskich przedsiębiorców rodzinnych i badaczy zajmujących się szeroko pojętą tematyką przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce. Od ponad 20 lat działa na rzecz rozwoju i profesjonalizacji tematyki Family Business. Główne działania opierają się na 3 komplementarnych filarach: badania, edukacja, doradztwo.

Badania. Szkolenia. Doradztwo.

Instytut prowadzi Badania z obszaru family business w Polsce. Wydaje raporty, audyty, ma największą w Polsce bazę danych o firmach rodzinnych.

Jest Edukatorem, który działa na styku wymiany wiedzy między BIZNESEM a NAUKĄ. Prowadzi autorskie programy Akademia Sukcesora i Akademia Założyciela, projektuje kursy, szkolenia, od ponad dekady prowadzi zajęcia w programach MBA z zakresu zarządzania firmą rodzinną.

Świadczy kompleksowe Usługi doradcze dla Rodzin Biznesowych oraz Firm Rodzinnych wspierając ich w rozwoju i profesjonalizacji. Nasi eksperci działają komplementarnie w obszarach szeroko rozumianej sukcesji. W ramach Instytutu Biznesu Rodzinnego stworzyli sieć ekspertów o różnych specjalizacjach i kompetencjach: strategów, finansistów, innowatorów, projektantów, coachów, psychologów, prawników itd. Wszystkich ekspertów łączy jedno – każdy jest Certyfikowanym Doradcą Rodziny Biznesowej wg metodyki Diamentu Sukcesyjnego© – o sukcesji mówimy jednym głosem. Dzięki temu eksperci patrzą holistycznie na cały specyficzny system biznesowo-rodzinny i potrafią wspierać zarówno firmy jak i rodziny biorąc pod uwagę ich charakterystyczne potrzeby. 

Czym zajmuje się Instytut?

– Doradztwo i wsparcie w profesjonalizacji: strategia biznesu, sukcesja, mentoring, budowanie ścieżki kariery sukcesorów, controlling, fundacja rodzinna, budowanie kultury organizacyjnej, zarzadzanie zasobami
ludzkimi, harmonia rodziny. 

– Festiwal Rodzin Biznesowych: antykonferencje dla Rodzin Biznesowych w trzech regionach Polski wraz z wydarzeniami towarzyszącymi oraz wielki finał w październiku. 

– Kongres Next Generation: wydarzenie dedykowane sukcesorom – kongres zrzeszający kolejne pokolenie firm rodzinnych. 

– Akademia Sukcesora: program managerski dla sukcesorów z polskich firm rodzinnych.

– Camp International: czterodniowy wyjazd zagraniczny wraz z wizytami studyjnymi w zagranicznych firmach rodzinnych, warsztatami i częścią merytoryczną dla sukcesorów. 

– Szkolenie Doradca Rodziny Biznesowej: szkolenie dla specjalistów pracujących z firmami rodzinnymi, przygotowujące do podjęcia roli doradcy sukcesyjnego.